יתרונות הדשא

יתרונות סביבתיים

בזמן שאנו ערים להתחממות הגלובלית, זיהום האוויר ומודאגים מפליטת פחמן, חשוב לראות את יתרונות הדשא ותרומתו לסביבה, לבריאות, לכלכלה ולחברה.

אסטרטגית השימוש בדשא היא הפיתרון ההגיוני והכלכלי ביותר לתקוף את אפקט החממה באזורים עירוניים.

גינה מטופחת בכלל דשא בפרט מעלים את ערך הנכס.

דשא הוא חיפוי קרקע לא יקר יחסית אשר מגן עליה מסחף של מים ורוח וכן הוא משמר מים בגלל תכונתו לקלוט ולשמור מים עודפים שמחלחלים לאדמה. ישנם צמחים נוספים בעלי תכונות אלו כדוגמת הערבה, אף על פי ששורשי הדשא אינם עמוקים כמו צמחי הערבה, הם צפופים יותר דבר המשפיע על חילחול טוב ועל ידי כך מפחית בזבוז של מים.

אחד מיתרונותיו הגדולים של דשא הוא יכולתו לטייב את האדמה על ידי תחלופת השורשים ורקמות הצמח שלו.

פחמן-חמצן:

כידוע, אנחנו האנשים ובעלי החיים שסביבנו זקוקים לחמצן. אנחנו קולטים חמצן ופולטים פחמן דו חמצני. הצמחים שמסביבנו קולטים את אותו הפחמן דו חמצני ופולטים חמצן.17 מ"ר של דשא מספק מספיק חמצן עבור אדם אחד ליום. כלומר, 85 מ"ר של דשא השתול בבית צמוד קרקע ממוצע, מספק את החמצן לחמשת הנפשות שגרות בבית.

פארק או מגרש כדורגל בגודל של 8 דונם קולט 8 טון של פחמן בשנה.

ערך מוסף שיש לדשא הוא ביכולתו לקלוט אבק ולכלוך הנפלטים לאטמוספירה.  באוניברסיטת פנסילבניה התגבשה ההערכה הקיימת כיום לפיה הדשאים קולטים 12מיליון טון של אבק ולכלוך הנפלטים מידי שנה לאטמוספירה.

דשא משחק תפקיד חשוב בשליטה על האקלים שלנו. אזורי מדשאה מורידים את הטמפרטורה במהלך היום על ידי קליטת קרני השמש ופולטים את החום בהדרגה בשעות הערב.

דשא קולט כמות מסוימת של קרינה סולארית לצורכי הפוטוסינטזה. בערך 50% מחום השמש הפוגע בדשא מצטמצם בתהליך זה.

מדשאה בגודל של 150 מ"ר שוות ערך ל 9 טון קירור (תפוקה של 9 מזגנים בהספק אחד כ"ס כל אחד).

 

יתרונות בריאותיים

חולי בתי חולים אשר ניתן להם נוף לטבע הבריאו מהר יותר מחולים אשר קיבלו חדרים עם חלונות פנימיים לבית החולים.

שני שאלונים שחולקו להורים לילדים עם בעיות קשב וריכוז הראו שביצוע פעולות באזורים ירוקים מפחיתים את הסימפטומים של הבעיות.

דשא מסביב לבתים שמכוסח קצר אינו מצע אהוב על חרקים המעבירים מחלות. ומהווה פיתרון מאוד נוח לשמירה מפני נחשים, עקרבים מהווה מחסום אש.

ממחקר שנעשה באוניברסיטת קליפורניה, פסיכולוגים שחקרו את הקשר בין אנשים לצמחים מדווחים על תועלת (בבדיקת לחץ דם ודופק) שב"טבע שליד" (דשא ושטחים טבעיים ירוקים).

הנכתב פה הינו תמצות של מאמרים שהתפרסמו בארה"ב על ידי The Lawn Institute.